Slovenskí diabli: 5 Slovákov, ktorí zanechali najväčšiu stopu v New Jersey!

Slovenskí diabli. V rámci NHL si takto mohlo hovoriť osem Slovákov, pretože presne toľko našincov obliekalo počas histórie dres tímu New Jersey Devils.

Traja Slováci odohrali v New Jersey Devils menej ako 30 zápasov. Sú to Stanislav Gron (1 zápas bez bodu), Christián Jaroš (11 zápasov bez bodu) a Marián Studenič.

Ten nastúpil za Jersey na 25 stretnutí, v ktorých zaknihoval 3 body za gól a dve prihrávky. Teraz sa poďme pozrieť na 5 Slovákov, ktorí si počas kariéry hovorili alebo stále hovoria slovenskí diabli a zanechali výraznejšiu stopu v New Jersey.

5 – Jiří Bicek

Odchovanec košického hokeja bol súčasťou organizácie New Jersey Devils v rokoch 1997 – 2004. Prevažne pôsobil v AHL v celku Albany River Rats. S New Jersey v roku 2003 vybojoval Stanley Cup.

Stal sa prvý Slovák (po Mikitovi, ktorý však hokejovo vyrástol v Kanade), ktorý sa z tejto trofeje tešil. Za prvý tím Diablov nastúpil celkovo na 69 duelov s bilanciou 13 bodov (6 + 7).

Embed from Getty Images

4 – Šimon Nemec

Šimon Nemec sa do histórie tejto organizácie zapísal už len svojim draftom. V roku 2022 sa stal celkovou dvojkou draftu NHL, kedy si ho vybrali práve Devils. Vtedy bola v New Jersey ešte silná slovenská enkláva a hráči ako Studenič, Tatar, či Nemec si mohli hovoriť slovenskí diabli.

Aktuálne je však mladučký obranca jediný Slovák v tomto tíme. Zatiaľ odohral za Devils 56 zápasov. Zaznamenal v nich 19 bodov za 3 góly a 16 prihrávok.

3 – Zdeno Cíger

Zdeno Cíger obliekal počas kariéry v NHL dresy New Jersey Devils, Edmontonu Oilers, New Yorku Rangers a Tampy Bay Lightning. Konkrétne v Devils pôsobil v rokoch 1990 – 1993. Nastúpil tu na 105 zápasov. Strelil 20 gólov, pridal 36 asistencií, čo je spolu 56 kanadských bodov.

Embed from Getty Images

2 – Tomáš Tatar

Pir spojení slovenskí diabli určite mnohých napadol práve Tomáš Tatar. Ten s New Jersey podpísal dvojročnú zmluvu ako voľný hráč v roku 2021. Za tento tím dve kompletné sezóny aj odohral a následne zamieril do Colorada. Za Devils má na konte 170 zápasov so zápisom 79 bodov (36 + 43).

o Tatarovi

1 – Peter Šťastný

Tento rebríček s názvom Slovenskí diabli ukončujeme legendárnym menom. Kým hráči ako Nemec, Cíger, Bicek, či Studenič pôsobili v New Jersey na začiatku svojej zámorskej kariéry, Peter Šťastný v jej závere. Do Jersey bol vymenený počas ročníka 1989/90 a hrával tu do konca sezóny 1992/93. Za Devils zaknihoval bilanciu 242 zápasov a 197 bodov (73 + 124).

Peter Šťastný

Zdroj: Eliteprospects.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *