Peter Bondra: Prečítajte si príbeh národného hrdinu, ktorý sa narodil na Ukrajine

Ak nerátame Stana Mikitu, ktorý však hokejovo vyrastal v Kanade, Peter Bondra sa stal prvým slovenským hokejistom v NHL, ktorý dosiahol na bájnu métu 500 gólov.

Peter Bondra vizitka

Dátum narodenia: 07. február 1968

Miesto narodenia: Luck, Ukrajina

Pozícia: Pravé krídlo

Kluby v NHL: Washington Capitals (1990-2004), Ottawa Senators (2004), Atlanta Trashers (2005-2006), Chicago Blackhawks (2006-2007)

Štatistiky v NHL: 1081 zápasov, 892 bodov (503 gólov + 389 asistencií).

Najväčšie úspechy: Zlato z MS 2002, Najlepší strelec NHL v sezóne 1997/1998

Začiatky v Poprade a v Košiciach

Peter Bondra sa narodil v ukrajinskom meste Luck, ale navždy je do análov slovenského hokeja zapísaný zlatým písmom. Smelo ho môžeme označiť aj za slovenského národného hrdinu.

Peter Bondra je totiž autorom zlatého gólu z MS 2002, vďaka ktorému Slovensko získalo svoj prvý a zatiaľ jediný titul majstrov sveta.

Bondra v spomínanom finále pomohol k výhre Slovenska nad Ruskom 4:3 dvoma presnými zásahmi. Tento hráč však svojimi gólmi udivoval hokejový svet počas celej svojej kariéry. V rebríčku najlepších slovenských strelcov v NHL je Peter historicky na druhom mieste za Hossom, na treťom, ak rátame aj Stana Mikitu.

Začínal ju v drese TJ PS Poprad vo vtedajšej druhej lige, o rok neskôr už bol na súpiske prvoligových Košíc, kde strávil štyri sezóny.

Peter Bondra – špičkový strelec NHL

V roku 1990 bol draftovaný Washingtonom Capitals a bližšie o tomto svojom prechode do Ameriky porozprával napríklad aj v podcaste Boris a Brambor. Obe časti podcastu s Petrom rozhodne odporúčame, sú to skvelé hokejové historky. Späť však k jeho kariére.

Capitals si ho síce vybrali až v 8. kole draftu, ale nikdy túto svoju voľbu nemuseli ľutovať. Peter si rýchlo zvykol na nové prostredie a zaradil sa medzi najobávanejších snajprov nielen v tíme Capitals, ale dokonca v celej NHL.

Počas necelých štrnástich sezón vo Washingtone sa Peter až 9x dostal cez hranicu 30 gólov v sezóne. Dvakrát pokoril aj slávnu 50 gólovú métu za sezónu.

Bolo o v sezónach 1995/96 a 1997/98. V oboch prípadoch vsietil zhodne po 52 gólov. V druhom prípade to bol dokonca najlepší výkon v celej súťaži a vyrovnal sa mu iba ďalší známy snajper – Fín Teemu Selläne.

Najväčší úspech a záver kariéry

V roku 2002 Peter dosiahol na svoj najväčší tímový úspech kariéry, keď so Slovenskom vyhral spomínaný titul na MS 2002 vo Švédsku. O rok neskôr počas MS 2003 vo Fínsku odohral svoje druhé a posledné MS v kariére. Tentokrát získal s tímom bronz. V rámci NHL mu podobný úspech dopriaty nebol. Zahral si finále Stanley Cupu v roku 1998, v ktorom jeho Capitals nestačili na Detroit Red Wings.

Počas posledných rokov vo Washingtone bol Peter súčasťou tímu okolo Jaromíra Jágra. Keďže ani príchod vtedy najlepšieho hráča súťaže nepriniesol očakávaný tímový úspech, v sezóne 2003/2004 začal Washington rozpredávať svoj káder.

Zmeny sa dotkli aj Petra Bondru a ten zamieril do kanadského tímu Ottawa Senators, kde dohral sezónu. Po výluke odohral jeden ročník v Atlante Trashers (dnes Winnipeg Jets) a následne ešte jeden rok za Chicago.

V drese Chicaga strelil aj svoj jubilejný 500. gól v NHL. Po konci sezóny 2006/2007 definitívne zavesil korčule na klinec. Peter Bondra celkom v NHL odohral 1081 zápasov s bilanciou 892 bodov (503 gólov + 389 asistencií).

Peter Bondra

Foto: YouTube

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *